کلیه حقوق مربوط به این سایت محفوظ و متعلق به دکتر شهرام عظیمی می‌باشد
ضمن تشکر از اعتماد شما نسبت به من و همکارانم جهت ارائه درمان روت کانال برای دندان‌تان ضروری است که پاره‌ای نکات جهت آگاهی‌تان توضیح داده شوند.

در طی درمان ریشه دندان، بافت ملتهب داخل مجرای کانال ریشه در طی پروسه‌ای مکانیکی از بدن خارج می‌شود. طبیعی است که بافت استخوانی اطراف ریشه کماکان برای چند روز نسبت به فشار حساس یا دردناک باشد. ضمن اینکه استفاده از این دندان در جویدن بلامانع می‌باشد بهتر است از جویدن غذای سفت و فشارهای نامتعارف برای چند روز پرهیز نمایید. هم چنین از ضربه زدن بر روی دندان با انگشت یا هر وسیله‌ای اجتناب ورزید.

پس از اتمام هر جلسه درمان، حفره توسط نوعی خمیر موقتاً پانسمان می‌گردد. کافی است تا نیم ساعت با زبان بر روی آن فشار نیاورده تا فرصت سخت شدن برای آن فراهم کنید. ضمن مراعات موقتی بودن این خمیر، جویدن و مسواک زدن بر روی آن بلامانع است. ممکن است با گذشت زمان مقداری از سطح خمیر پانسمان تحلیل برود که خللی در روند درمان بوجود نخواهد آورد ولی اگر کل خمیر پانسمان از حفره دندان خارج شد، لازم است که بلافاصله با مطب تماس بگیرید.

با در نظر گرفتن درد و حساسیت دندان قبل از شروع درمان و اضافه شدن مقداری التهاب در طی روند درمان ، در بعضی موارد طبیعتاً نیاز به مصرف مسکن وجود خواهد داشت. در صورت لزوم برای چند روز از مسکن‌های متداول از خانواده بروفن می‌توانید استفاده فرمایید، ولی بدون تجویز دندانپزشک معالج از مصرف هر گونه آنتی بیوتیک یا کورتون خودداری نمایید.

پس از اتمام درمان، گزارشی از روند درمان برای دندانپزشک معرف آماده و تحویل شما خواهد شد. توجه داشته باشید که در پایان درمان فقط ریشه دندان پر شده و تاج دندان مجدداً توسط خمیر پانسمان موقتاً ترمیم شده که نهایتاً توسط روکش یا ترمیم دائم جایگزین خواهد شد. از لحاظ موفقیت طولانی مدت درمان روت کانال بسیار مهم است که ظرف حداکثر یک یا دو هفته، تعویض خمیر موقت با ترمیم دائم توسط دندانپزشک‌تان صورت گیرد.

نهایتاً همکاران مطب آماده پاسخگویی به سئوالات شما در خصوص ملاحظات در حین روند و پس از اتمام درمان می‌باشند.
دستورالعل بیمار